ОГХК має великі фінансово-економічні проблеми напередодні приватизації

ОГХК має великі фінансово-економічні проблеми напередодні приватизації
Открытые источники

Незважаючи на оптимістичні заяви керівництва ФДМ та нового менеджменту ОГХК, колись високорентабельний держактив і найбільше держпідприємство титанової галузі напередодні «Великої приватизації» має серйозні фінансово-економічні проблеми – пише «Апостроф».

Так, за оцінками ЗМІ, операційні збитки ОГХК за підсумками першого кварталу-2023 р. становили 109 млн. грн. і до кінця другого кварталу зросли до 250 млн. Видобуток та випуск готової продукції нині не дотягує навіть до рівня першого воєнного півріччя 2022 р.: вироблення гірничих мас знизилося вдвічі (-50%); видобуток у 2,7 разів (-65%). Фізичний випуск основних трьох титанових концентратів скоротився вчетверо порівняно з аналогічним періодом минулого року: рутил/циркон – з 15 тис. тонн до 8 тис. тонн, ільменіту – зі 100 тис. тонн до 15 тис. тонн. Видобуток ільменіту впав з довоєнних 200 тис. тонн до 15 тис. тонн., що у 13 разів менше звичних обсягів виробництва та у 6,5 разів менше, ніж було вироблено у перше воєнне півріччя 2022. Якщо у першому півріччі 2022 р., що входить в ОГХК Іршанським ГЗК було вироблено 76 392 тонн. ільменіту, то у 2023 р. маємо 0 (!) Тонн. Випуск ільменіту Вільногірським ГМК упав на 35%. Замість відвантаження 10-30 тис. тонн ільменіту щомісяця, нинішні поставки з ВГМК коливаються в межах 1 тис. тонн, а в червні було відвантажено лише 130 тонн продукції. З цирконом та рутилом ситуація аналогічна. Їх випуск скоротився на 45% і становить близько 8 тис. тонн, через що у 2023 році ОГХК недоотримала щонайменше 110 млн. грн. Продажі впали в середньому на понад 50%, до 29 тис. тонн.

Плани нового менеджменту держкомпанії реалізувати 170 тис. тонн. ільменіту за новими контрактами у 2023 році та отримати виручку у розмірі 1,8 млрд. грн. – так і лишилися на папері. Насправді, на сьогоднішній день, ОГХК не уклала жодного нового контракту на поставку ільменіту в 2023 році і не залучила жодного нового замовника на свою продукцію.

Через відсутність продажів і повноцінного виробництва, держкомпанія стала відчувати найжорстокіший дефіцит оборотних коштів і накопичувати багатомільйонні борги за основними витратними групами. Так, на початок червня заборгованість за спожиту електроенергію становить близько 20 млн. грн., за випереджаючими розкривними роботами - 30 млн. грн., паливо та ГСМ - 25 млн грн., за загальної кредиторської заборгованості близько 120 млн. грн.

Проте через небажання визнавати проблеми та працювати над помилками, за інформацією видання, збиток у розмірі 250 млн. грн. за підсумками півріччя не буде офіційно зафіксовано у статистиці господарсько-економічної діяльності підприємства. Завдяки нехитрим маніпуляціям зі стандартами МСФЗ баланс «на папері» буде зведений у нуль або навіть із мінімальним профіцитом.

У 2022 році ОГХК було сформовано резерви за рахунок сумнівних боргів, які віднесли на валові витрати для зменшення операційного прибутку зі 163 млн. грн. до 13 млн. грн. У 2023 році буде зроблено той же трюк, тільки у зворотному напрямку. ОГХК дістане резерв сумнівної минулорічної заборгованості та поставить його вже на доходи, щоб показати «паперовий прибуток» без реального грошового потоку.

Видання також зазначає, що незважаючи на високу активність керівництва ФДМ та ОГХК в інформаційному просторі, досі неможливо знайти жодних відомостей про сценарії найближчого та віддаленого майбутнього держкомпанії після приватизації, про інвестзобов'язання, які має намір пред'явити держава потенційним новим власникам активів, а також про методику оцінки вартості активів ОГХК

Складається враження, що найбільша титанова держкомпанія навмисне доводиться до передбанкрутного стану на користь когось із заздалегідь визначених покупців, які не бажають переплачувати зайвого до держбюджету. Українському ж загалу планується «згодувати з лопати» чергову квазіперемогу на «економічному фронті». Схоже, що «приватизація в умовах війни» стане таким же сумним мемом, як і сумнозвісна «приватизація в стилі 90-х» - робить висновок ЗМІ.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK